Diagnoza WSiP: Jak żyją i uczą się gimnazjaliści, a jak – licealiści?
Chyba większość rodziców i nauczycieli ma wrażenie, że coraz mniej rozumie, jak żyją i uczą się gimnazjaliści i licealiści. Wyniki badań zleconych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne wskazują, że my, dorośli, daliśmy sobie to wmówić. Okazuje się bowiem, że… prawie nic się nie zmieniło od naszych czasów.
Oczywiście – oprócz nowinek technicznych i technologicznych, których my, dorośli, i tak nie mamy szansy ogarnąć – wyjaśnia Jarosław Matuszewski, dyrektor komunikacji WSiP. – I nawet za bardzo nie próbujmy, bo z reguły wzbudzamy w takiej sytuacji tylko politowanie. Naszą największą szansą jest uświadomienie sobie, że potrzeby i tęsknoty młodych ludzi są… takie same, jak te, które mieliśmy w ich wieku”.
Etnografki z instytutu Millward Brown odwiedziły, na zlecenie WSiP – od marca do października 2015 roku – kilka miast, miasteczek i wsi. W czasie wakacji i w trakcie roku szkolnego przeprowadziły badania typu etno. W każdym z odwiedzanych miejsc spędziły wiele dni. Uczestniczyły w życiu tamtejszych licealistów i gimnazjalistów. Chodziły z nimi po ich „miejscówkach”, były w ich domach, robiły to, co oni. Dodatkowo, przez wiele dni obserwowały wszystkie działania badanych dziewczyn i chłopaków w internecie. Grały nawet z nimi w ich ulubione gry strzelanki, żeby posłuchać, co wtedy mówią nie tylko o grze, ale i o tym, jak żyją, jak się uczą.
Oto, co usłyszały i odkryły:
Poniżej prezentacja raportu podsumowującego badania gimnazjalistów i licealistów:
Ściąga z porównania badań gimnazjalistów i licealistów: