Targi Książki w Krakowie zakończone
14. Targi Książki w Krakowie przeszły do historii. Święto książki, wydawcy, autora i czytelnika trwało od 4 do 7 listopada 2010 r. Uczestniczyło w nim 450 wystawców, odbyło się 400 spotkań z autorami, po raz kolejny pobity został rekord frekwencji – szacunki mówią o blisko 30. tysiącach zwiedzających. To był długi i ciekawy weekend z książką.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne tradycyjnie już prezentowały swoją ofertę: ogromne zainteresowanie budził reprint pierwszego Elementarza Mariana Falskiego, który obchodzi swoje setne urodziny; na stoisku WSiP również dużym powodzeniem cieszyło się, szczególnej urody, okolicznościowe wydanie Krzyżaków Henryka Sienkiewicza: to specjalna edycja z okazji 600. lecia bitwy pod Grunwaldem, wydana przez Zieloną Sowę. Publikacje WSiP, Zielonej Sowy i Book House są pozycjami szczególnie cenionymi przez nauczycieli, ale i przez uczniów, co szczególnie widać przy okazji różnych prezentacji, wystaw i oczywiście, targów. Tak też było i tym razem, a ten fakt niewątpliwie potwierdza znakomitą markę WSiP, oficyny obchodzącej swoje 65. urodziny.
Targom, jak zwykle, towarzyszyły liczne spotkania, bardziej lub mniej oficjalne, w których aktywny udział brali przedstawiciele Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, obecni na tej ważnej imprezie, m.in. Marcin Stawowczyk, członek Zarządu WSiP. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania branżowe, podczas których dyskutowano m.in. o prawie autorskim w czasach digitalizacji, czy o opodatkowaniu książek.
Były także inne atrakcje, m.in. w akcji „Napisz książkę z noblistką” wzięło udział ponad 100 osób. Wpisywali się odwiedzający, jak również zaproszeni goście, m.in. znani i popularni pisarze: Olga Tokarczuk, Janusz L. Wiśniewski, Meir Shalev, Dorota Zawadzka, Steffen Mueller; wybitni dziennikarze: Martyna Wojciechowska, Piotr Kraśko, Grzegorz Miecugow, Rafał Bryndal; jak również lubiani aktorzy: Paweł Małaszyński, czy Edyta Jungowska.
Imprezie towarzyszył również konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, którego celem jest uhonorowanie najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. W tym roku nagrodę tę wręczano po raz trzynasty i odebrał ją w pięknych wnętrzach Sali Koncertowej Opery Krakowskiej Profesor Mieczysław Nurek z Uniwersytetu Gdańskiego za książkę „Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949”. Laureat otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł.
I jeszcze jeden miły akcent tegorocznych krakowskich targów: w piątek, 5 listopada, w Międzynarodowym Centrum Kultury podczas gali wręczono nagrody dziennikarzom, promującym w mediach, czytelnictwo. Zainteresowanie targami wskazuje, że książka na szczęście, ma się dobrze.