NOWA MATURA
Nadchodzący egzamin maturalny odbędzie się według nowych zasad. Sprawdź, jak się do niego przygotować.
Nowa matura - kluczowe fakty
- Dla licealistów nowa formuła od roku szkolnego 2022/23
- Dla absolwentów techników nowa formuła od roku szkolnego 2023/24
- Matura zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych
Przedmioty obowiązkowe
język polski (pisemny + ustny)
język obcy (pisemny + ustny)
matematyka (pisemny)

Przedmioty dodatkowe
Od 1 do 5 przedmiotów
(spośród 17 przedmiotów)

Warunki zdania
uzyskanie przynajmniej 30% z każdego przedmiotu obowiązkowego.
Do pierwszego egzaminu pozostało:
dni godzin minut sekund
NOWOŚĆ! 2w1 Repetytoria i arkusze maturalne skrojone na miarę nowej matury! To kompendium niezbędnej wiedzy w najłatwiejszej do przyswojenia formie: dużo czytelnych wyróżnień, schematów, i infografik, które ułatwiają nawigację i czynią naukę bardziej efektywną. Struktura każdego arkusza jest zgodna z założeniami CKE z 2022 roku!
JĘZYK POLSKI
ZAKRES PODSTAWOWY ORAZ ZAKRES ROZSZERZONY
- 2w1 - Repetytorium i Arkusze w jednej publikacji, dzięki czemu, wszystko co potrzebne do nauki przed egzaminem jest w jednym miejscu. Nigdy więcej nie trać czasu na wyszukiwanie informacji w wielu materiałach dodatkowych.
- Strategie rozwiązywania zadań - niezwykle pomocne w przygotowaniach się do egzaminu.
Sekcja ta dostarczy wskazówek i strategii radzenia sobie z poszczególnymi typami zadań na maturze pisemnej oraz dostarczy praktycznych porad i sugestii, jak przygotować wypowiedź monologową i uczestniczyć w rozmowie z komisją na egzaminie ustnym. - Dużo czytelnych wyróżnień, schematów, infografik, które ułatwiają nawigację i przyswojenie wiedzy.
- Opracowane motywy z lektur - materiał najczęściej poszukiwany przed maturą!
- Rady popularnej vlogerki #zeszyt do polskiego - nauczycielki języka polskiego i egzaminatorki. Rady niezwykle cenne podczas przygotowań do matury.
- Struktura każdego arkusza jest zgodna z założeniami CKE z 2022 roku!
MATEMATYKA
ZAKRES PODSTAWOWY ORAZ ZAKRES ROZSZERZONY
- 2w1 – Repetytorium i Arkusze w jednej publikacji, dzięki czemu, wszystko co potrzebne do nauki przed egzaminem jest w jednym miejscu. Nigdy więcej nie trać czasu na wyszukiwanie informacji w materiałach dodatkowych.
- Strategie rozwiązywania zadań - dzięki przykładom i dokładnemu wyjaśnieniu rozwiązania, szybko zrozumiesz o co chodzi. Niezwykle pomocne w przygotowaniach się do egzaminu.
- Dużo czytelnych wyróżnień, schematów, infografik, które ułatwiają nawigację i przyswojenie wiedzy.
- Pewniaki maturalne - zadania egzaminacyjne, które na pewno będą na maturze - doskonałe przygotowanie do egzaminu.
- Test diagnozujący na początku publikacji, sprawdzi Twoją wiedzę i pomoże zaplanować powtórzenie materiału.
- 200 zadań rozwiązanych krok po kroku, co zapewnia możliwość przećwiczenia wszystkich typów zadań egzaminacyjnych.
- 1200 zadań z rozwiązaniami i odpowiedziami, dzięki czemu zyskujesz pełną możliwość samooceny.
- Struktura każdego arkusza jest zgodna z założeniami CKE z 2022 roku!
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PRZEDMIOTACH
Każdy absolwent przystępuje obowiązkowo do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
Osoby posiadające dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe mogą nie przystępować do egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Absolwent może przystąpić dobrowolnie do egzaminu z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów.
Absolwenci szkół/oddziałów dwujęzycznych obowiązkowo przystępują do egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym (jako przedmiotu dodatkowego).
DODATKOWE
pisemne
FAQ
Odpowiedź na pytania, które najczęściej pojawiają się w kontekście nowej matury.
- Jakie są warunki zdania matury ?
- Warunkiem zdania egzaminu maturalnego jest otrzymanie co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej, a także przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu dodatkowego (w 2023 i 2024 bez progu zaliczeniowego). Jednocześnie żaden z wyżej wymienionych egzaminów nie może zostać unieważniony.
- Do kiedy trzeba złożyć deklarację maturalną?
- Deklarację wstępną należy złożyć do 30 września 2023 roku. Termin na złożenie deklaracji ostatecznej został ustalony na 7 lutego 2024 roku. W przypadku niezłożenia deklaracji ostatecznej, wiążąca będzie deklaracja wstępna.
- Jakie materiały i przybory pomocnicze mogą być wykorzystane na matematyce?
- W trakcie matury z matematyki dopuszcza się użycie linijki, cyrkla, prostego kalkulatora oraz wybranych wzorów matematycznych. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie będą ogłoszone przez Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
- Czy wyniki z przedmiotów dodatkowych będą umieszczone na świadectwie?
- Tak, wyniki z przedmiotów dodatkowych będą umieszczone na świadectwie maturalnym, chociaż w najbliższej sesji egzaminacyjnej nie będzie obowiązywał minimalny próg procentowy dla przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Oznacza to, że uzyskując z takiego przedmiotu wynik poniżej 30 proc., matura będzie zdana pod warunkiem przekroczenia tego progu w przypadku wszystkich przedmiotów obowiązkowych.