Solidarni z Ukrainą
Najważniejsze informacje związane z działaniami kierowanymi do uchodźców z Ukrainy. Przydatne nie tylko dla nauczycieli i rodziców.
wsparcie edukacyjne
Szkolne rozmówki ukraińsko-polskie
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swoich stronach szkolne rozmówki ukraińsko-polskie. Znajdują się w nich praktyczne zwroty i słówka, które przydadzą się wszystkim uczniom z Ukrainy. Materiały zostały przygotowane w wersji tekstowej i audio.
List Ministra Edukacji i Nauki
Minister Edukacji i Nauki skierował list do kuratorów, samorządowców i dyrektorów szkół. W piśmie przekazane zostały informacje dot. przyjmowania ukraińskich dzieci do polskich szkół.
Materiały edukacyjne dla uczniów z Ukrainy
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestawienie dostępnych materiałów edukacyjnych, z których można korzystać w pracy z uczniami przyjmowanymi do polskich szkół w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.
Szkoła online dla dzieci z Ukrainy
Fundacja EduSEN, Stowarzyszenie Klanza oraz Fundacja Orange przygotowały projekt szkoły online dla dzieci z Ukrainy. Dzięki tej inicjatywie możliwa będzie kontynuacja nauki w systemie, w którym dzieci uczyły się dotychczas.
Zdalne lekcje dla ukraińskich uczniów
Ukraińskie Ministerstwo Edukacji udostępniło platformę obsługującą naukę zdalną.
Nauka języka polskiego w szkołach ProfiLingua
W wybranych placówkach ProfiLingua, rozpoczynamy stacjonarne, intensywne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy.
Empik wspólnie z wydawnictwem PONS umożliwia bezpłatne pobranie rozmówek polsko-ukraińskich.
z życia szkoły
Dotacje na organizację zajęć dziennych
Fundacja Lotto rozpoczęła nabór zgłoszeń do programu "Dzieci Ukrainy". W ramach tej inicjatywy podmioty prowadzące żłobki, przedszkola czy szkoły mogą uzyskać do 40 tysięcy złotych dotacji na organizację zajęć dziennych dla dzieci uchodźców z Ukrainy.
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Czy powinniśmy rozmawiać z dziećmi o wojnie? Co odpowiedzieć, kiedy dziecko pyta o wojnę i jej konsekwencje? Straszna rzeczywistość ostatnich dni spowodowała, że wiele trudnych pytań stanęło nagle przed wieloma rodzicami i nauczycielami. Więcej...
Dzieci z innych krajów w polskiej szkole. Jak im pomóc?
Dziesiątki tysięcy ukraińskich dzieci rozpoczęło już naukę w polskich szkołach. Dlatego niezwykle ważne jest, aby szkoła była dobrze przygotowana do przyjęcia takich uczniów i żeby była w stanie pomóc im odnaleźć się w nowym środowisku. Więcej...
Ukraińskie podręczniki do pobrania
Na stronach ukraińskiego Ministerstwa Edukacji do bezpłatnego pobrania udostępnione zostały podręczniki szkolne dla wszystkich klas.
Przyjmowanie do szkoły uczniów obcokrajowców
Na jakich zasadach odbywa się przyjmowanie do szkół dzieci obcokrajowców i jakie warunki musi spełnić placówka oświatowa? Najważniejsze informacje zebraliśmy na naszym blogu. Więcej...
wolontariat
Wolontariat wczoraj i dziś
Sprawdź, czym jest wolontariat, jak się w niego włączyć i jak działać nie tylko efektownie, ale przede wszystkim efektywnie. Więcej...
Szukamy nauczycieli-wolontariuszy
Szkoły językowe ProfiLingua poszukują nauczycieli-wolontariuszy do prowadzenia kursów języka polskiego dla uchodźców.
Na oficjalnej rządowej stronie dot. pomocy Ukrainie, można znaleźć m.in. aktualną listę zbiórek pieniężnych i rzeczowych. Zachęcamy do wsparcia.
komunikaty i oświadczenia
Nasze wsparcie dla Ukrainy
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi wybranych inicjatyw podejmowanych przez WSiP w ramach akcji wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.
WSiP pomaga ukraińskim sierotom w Uzdrowisku Ustroń
Dzięki współpracy Omenaa Foundation, WSiP, ProfiLingua oraz American Heart of Poland i firmy InPost, w Uzdrowisku Ustroń powstaje bezpieczna przystań dla sierot z Ukrainy.
WSiP dostarcza książki i materiały edukacyjne dla potrzebujących
WSiP dostarcza nieodpłatnie książki i materiały edukacyjne ze swoich zasobów dla dzieci ukraińskich w Polsce.