Wykonywanie zrzutu ekranu

PROBLEM:

Poproszono mnie o wysłanie zrzutu ekranu, ale nie wiem jak to zrobić.

ROZWIĄZANIE:

Aby wykonać zrzut ekranu, potocznie zwanego screenem proszę wykonać opisane poniżej kroki:

  • Uruchomić program będący przedmiotem reklamacji i wywołać zgłaszany błąd, komunikat o błędzie lub to, z czego screena chcemy zrobić.
  • Gdy na ekranie widoczny będzie komunikat o błędzie, który nas interesuje, należy nacisnąć klawisz Print Screen lub Prt Scr w zależności od modelu klawiatury (zazwyczaj znajduje się on w prawej, górnej części klawiatury, w grupie klawiszy funkcyjnych nad klawiszami kursorów; w niektórych modelach klawiatur klawisz ten jest umieszczony nad klawiszami numerycznymi).
  • W systemie Windows XP: uruchomić program Paint klikając kolejno menu Start, następnie Programy, potem Akcesoria i w końcu Paint.
  • W systemach Windows Vista i Windows 7 należy kliknąć menu Start a następnie wpisać słowo Paint w pasku wyszukiwania a następnie wcisnąć Enter.
  • W programie Paint kliknąć menu Edycja i następnie Wklej lub nacisnąć jednocześnie klawisze Ctrl oraz V.
  • Zapisać tak wygenerowany obrazek, najlepiej w pliku JPG (mały rozmiar pliku). W tym celu należy posłużyć się poleceniem Zapisz jako z menu Plik, po czym w okienku zapisu u dołu wybrać typ pliku JPEG i zapisać w wybranym katalogu na dysku twardym. Taki plik można wysłać np. jako załącznik do emaila.

Poniżej załączony jest poradnik, z którego można się dowiedzieć, jak wykonać i zapisać screena, nazywanego też zrzutem ekranu.

 

Do odczytania powyższego poradnika potrzebna jest przeglądarka dokumentów PDF, na przykład Adobe Reader, którą można pobrać, korzystając z poniżej zamieszczonych linków.

Link do pobrania programu Adobe Reader

Link do pobrania programu ze strony producenta